Duyuru

Resmi Duyurular / Yayınlanan kanun değişikliği gibi kritik duyurular.

Yeni Yönetmelikle Gelen Değişimler

Yayın Tarihi: 06-09-2020

Merhaba sevgili Müteahhit Bul kullanıcılarımız. Bu yazımızda yönetmelikler ile değişen detayların ne gibi teknik farklılıklar içerebileceğine dair özet bilgiler vermek istedik.

Yönetmelik Nedir?

Yönetmelik, en genel tanımla yerel yönetim birimlerinin kendi bölgeleri için koydukları yönetim kurallarıdır. Emlak ve imar sektöründe ise bir ülkenin emlak sektöründeki gayrimenkullerin yeniden imarı noktasında uyulacak kurallar bütününe verilen isimdir.

Yönetmelik Ne Sıklıkla Değişir?

Yönetmelikler ihtiyaca göre çıkarılmakla beraber, siyasi veya afet durumları gibi ekstrem ek ihtiyaçlar durumunda da güncellenebilmektedir.

Yönetmelik Değişince Neler Değişir?

Yönetmelik ile beraeber her türlü teknik detay değişebilir. Bunlara birkaç örnek vererek anlaşılmasını kolaylaştıralım.

Örnek Eski Yönetmelik Örnek Yeni Yönetmelik
H 15 e kadar olan parsellerde TAKS Max : 0.3 alınır H 15 e kadar olan parsellerde TAKS : 0.3 - 0.5 arası alınır
H serbest parsellerde ön bahçe çekme mesafesi minimum 5 m dir H serbest parsellerde ön bahçe çekme mesafesi minimum 4 m dir
Yola cepheli parsellerde yol cephesi çekmesi en az 5 m olmalıdır Yola cepheli parsellerde yol cephesi çekmesi en az 3 m olmalıdır

Örnek tablomuzda, iki yönetmelik arasında olabilecek değişikliklere / farklılıklara kısaca yer vermeye çalıştık. Anlaşılırlık için umuyoruz ki faydalı olacaktır.

Yeni Yönetmelik Gelince Eski Yönetmeliğe Göre İnşaatı Başlamış Yapılar Ne Olur?

Yönetmelik noktasında inşaata başlama tarihi kritik bir ayrım noktasıdır. Bir inşaat resmi olarak evraklarda ne zaman inşaata başlamışsa o günki yönetmeliğe tabi olur. Bu noktada çalıştığınız kurum, mimar, ofis yada danışman her kimse yönetmelikleri ve yeni çıkacak yönetmelikleri takip etmesi çok büyük öneme sahiptir. Örneğin bir hafta sonra çıkacak bir yönetmelik belkide planladığınız yapıdan 500 m2 kayıba yol açabilir. Hızlı davranmanız gerektiğini bilmeniz çok kritik önem taşır bu tip durumlarda.

Gayrimenkul Danışmanlığı Arıyorum, Ne Yapmalıyım?

Danışmanlık ve müteahhit bulma noktasında hizmet almak için ofisimiz ile iletişime geçebilir, İstanbul / Kadıköy merkez ofisimizden hizmet alabilirsiniz. Türkiyenin tüm illerinde yeni açılması planlanan destek ofislerimiz ile de irtibata geçebilirsiniz zaman içerisinde.

Üyelikler

2 tip

4 Üyelik
Hesaplar

Sektörel

4 Hesap
Makaleler

Yazılı makale

30 Yazı